Mirėseerdhėt nė faqen tonė!

Qendra Kulturore Islame "Streha e Shpresės" ėshtė njė organizatė rinore islame, me qendėr nė Tiranė. Nėn statusin e njė OJF-je tė pavarur dhe e themeluar rishtas, qendra synon tė japė kontributin e saj tė gjithanshėm nė pėrhapjen e kulturės islame nė trojet shqiptare dhe mė gjerė.

Ajo ka nė thelb tė qėllimeve tė saj: Tė kultivojė dhe nxisė tek shoqėria, vlerat e besimit nė Zot; ndėrgjegjėsimin e individit dhe komunitetit pėr vlerat qė ka kultura dhe besimi islam nė ēdo aspekt apo fushė tė jetės; pėrhapjen e fjalės sė shenjtė tė Allahut, Kuranin e Madhėrishėm, mėsimeve tė profetit Muhamed a.s. e traditės sė tij tė ndritur; elaborimin dhe promovimin e dijeve e njohurive nė shkencat religjioze tė studimeve islame, si histori (sira), jurisprudencė(fikh), interpretim e koment (tefsir), besim (akide), etj.
Nė kėtė drejtim qendra synon tė luajė njė rol tė vecantė nė punimin, pėrkthimin dhe publikimin e studimeve e botimeve tė rėndėsishme nė fushėn e studimeve islame.

Krahas kėtij drejtimi qendra ka si synim tė japė njė kontribut konkret nė rrafshin social e kulturor, nėpėrmjet organizimit tė veprimtarive kulturore e sociale islame si konferenca, simpoziume, workshope, seminare e tribuna, ekspozita e panaire nė Shqipėri dhe jashtė saj.

Njė aspekt tjetėr i rėndėsishėm tė cilin "Streha e Shpresės" e projekton me forcė nė synimet e saj ėshtė kontributi nė fushėn e arsimit dhe edukimit fetar tė grupmoshave tė ndryshme nėpėrmjet organizimit tė kurseve tė mėsim-besimit islam, gjuhės arabe, pajisjes me materiale mėsimore dhe edukative islame etj.